Odpowiednie buty trekkingowe

9fa0fc166f02f4391622fa1428d5a2f0e84d8bedWybierasz się w góry i w planach masz długie górskie wędrówki? Nie zapominaj o tym, że podstawą górskiej wędrówki jest odpowiednie przygotowanie, a zacząć powinieneś od wyboru obuwia. Z butami na piesze górskie wędrówki nie jest jednak łatwo.

33947fa8f5fc31d8fdc1326714bfa5f8de30907ePo pierwsze należy określić cel podróży, czyli to czy będziemy podróżować po górach niskich, wysokich czy średnich. Tam gdzie podłoże nie jest zbyt wymagające w zupełności powinny wystarczyć niskie buty trekkingowe. Od tradycyjnych butów trekkingowych różnią się one tym, że nie zakrywają kostki. Mimo to dobrze trzymają się nawierzchni, mają twardą podeszwę. Jeśli jednak wybierasz się na ciężkie szlaki górskie, gdzie będziesz musiał wspinać się po skałach to wybierz raczej buty trekkingowe kryjące kostki.

5b58dede55fb8d74f776afc8c4d0337ecf177761 Dobre buty trekkingowe powinny być również odporne na wodę i wilgoć. Jeśli zaś chodzi o materiał to buty trekkingowe zwykle wykonane są ze skóry licowej oraz zamszu. Przy wyborze butów trekkingowych dobrze jest zwrócić uwagę na wykończenia, czy są one dopracowane a co za tym idzie czy są solidne.

Obuwie do górskich wędrówek

Stosowane podczas wędrówki górskimi trasami buty trekkingowe muszą spełniać bardziej rygorystyczne warunki, niż buty przeznaczone na lżejsze wyprawy, na przykład turystyczne wycieczki po nizinach. Szczególnie istotna jest w tym przypadku kwestia podeszwy, która powinna być odpowiedniej grubości, ponadto wykonana z materiałów odpornych na ścieranie, a zarazem zapewniających właściwą przyczepność. Podeszwa winna też być dostatecznie sztywna i twarda, aby umożliwiała chodzenie po kamieniach, a bieżnik tak wyprofilowany, by buty nie ślizgały się po nawierzchni.

Lowa LAURIN PRO GTX MID Buty górskie blauKolejnym warunkiem, jaki stawiamy przed obuwiem trekkingowym, jest dostateczna ochrona kostki i stabilizacja stawu skokowego, a więc tych części nóg, które są szczególnie narażone na kontuzję w trakcie marszu po górach. W górzystym terenie często spotykamy kamienisty grunt czy błoto, ponadto nieco inaczej stawiamy stopy niż na płaskim terenie, zatem to wszystko naraża nas bardziej na zwichnięcie, skręcenie czy złamanie. Profesjonalne buty trekkingowe powinny uwzględniać ochronę kostki i stawu skokowego przed urazem.

Grisport SELVA Buty górskie dunkelbraunPlanując wyprawę w góry szukajmy takiego rodzaju obuwia, które spełnia powyższe warunki. Na szczęście mamy w czym wybierać, sklepy stacjonarne i internetowe dysponują całą gamą modeli butów przeznaczonych właśnie dla amatorów górskich wypraw. Mogą to być na przykład masywne trapery Grisport Kaniere z wysoką cholewką i wzmocnionymi palcami i piętami, czy obuwie marki Salewa, Viking, Grisport lub innej. Najważniejsze będzie zawsze dopasowanie butów do stóp i odpowiednia ich konstrukcja.