Dlaczego powinnaś wydawać więcej na ubrania

Być może myślisz, że zakup drogich jeansów to absurd, szczególnie jeśli jesteś osobą, która uważa że lepiej inwestować w doświadczenia, niż rzeczy.

Nasza kultura zachęca do popadania w skrajności, jeśli chodzi o wydatki na ubrania. Ludzie wydają duże pieniądze kupując tanie rzeczy. Otoczeni mnóstwem sklepów, w których co chwila pojawiają się przeceny, jesteśmy zmuszani do myślenia, że powinniśmy kupować tanio i często.

Czy spotkaliście jednak kiedyś dobrze ubraną osobę? Zazwyczaj sprawia ona wrażenie, że jej ubranie kosztowało więcej. I jest ku temu powód. Ubrania jakościowe, chociaż droższe, są zazwyczaj warte swojej ceny. Są nie tylko trwalsze, ale też sprawiają, ze czujemy się lepiej. A oto kilka powodów, dla których warto wydać trochę więcej na ubrania:

TRWAŁOŚĆ

To żadna tajemnica, że im lepiej jest coś zrobione tym jest trwalsze. Ile razy coś, co kupiliśmy tanio i w przecenie po kilku praniach nie nadawało się już do włożenia, bo straciło kształt, popruło się lub odbarwiło? Ubrania jakościowe są robione z lepszych tkanin i ich szycie jest staranne. Nie są to jednorazówki, które zaraz ulegną zepsuciu.

Jeśli chodzi o oszczędności to często przeliczyć sobie „koszt jednego założenia”, który pokaże ile kosztuje jednokrotne założenie w stosunku do tego jak długo daną sztukę odzieży mamy. W tym porównaniu zazwyczaj droższe produkty wygrywają.

MOŻLIWOŚĆ MIESZANIA

Jeśli wydamy więcej na ubrania prawdopodobnie będziemy mieć ich mniej w szafie. To z kolei może mieć pozytywny wpływ na naszą kreatywność. Łatwiej będzie dopasowywać te rzeczy razem i tworzyć oryginalne zestawy. Z czasem nie tylko będzie nam to szło coraz łatwiej, ale też zaoszczędzimy dużo czasu przy dobieraniu garderoby. A sytuacja, że nie mamy co na siebie włożyć, nam się już nie zdarzy.

PRZYJEMNOŚĆ NOSZENIA

Jeśli chodzi o tkaniny, to bardzo często te bardziej kosztowne zapewniają też dużo większy komfort noszenia. W przeciwieństwie do naturalnych tkanin, te sztuczne używane do szycia tańszych ubrań nie pozwalają skórze oddychać. Naturalne, dobrej jakości materiały zapewniają odpowiedni komfort cieplny, grzejąc lub chłodząc w zależności od temperatury. Oddychają i są niezwykle przyjemne w noszeniu. Przyzna to każdy właściciel kaszmirowego swetra.

MNIEJ IMPULSYWNYCH ZAKUPÓW

Kiedy za każdym razem kupujemy coś taniego łatwo zracjonalizować sobie taki wydatek. Przecież to tylko… zł. Jednak jeśli zsumujemy wszystkie te niedrogie zakupy okaże się, że suma wcale taka mała nie jest. Po drugie łatwiej jest wtedy kupić coś, do czego nie jesteśmy do końca przekonaniu, bo to przecież tylko kilka złotych. Potem to włożymy raz, albo wcale.

Kiedy zaczynamy kupować droższe rzeczy zazwyczaj nie robimy tego spontanicznie. Wiedząc, że czeka nas większy wydatek sprawdzamy ceny, namyślamy się, porównujemy. Dzięki temu kiedy coś kupujemy, jest to coś co nam się rzeczywiście podoba, a przy tym jest szansa że pasuje do naszej garderoby i charakteru.

OSZCZĘDNOŚCI

Wysoka moda może być tania. To brzmi paradoksalnie ale w ogólnym rozrachunku może się okazać, że droższe ubrania kosztują… mniej. Są one bardziej trwałe, więc nosimy je dłużej. Wyglądają dobrze więc pasują do wielu okazji. Materiały są dobre więc się nie niszczą tak szybko, a my też mamy tendencję do dbania o nie bardziej kiedy wiemy ile dana rzecz kosztowała. Poza tym mamy coś, w czym wyglądamy i czujemy się dobrze. Dlatego, pomijając zakupy, które ewidentnie przekraczają nasz budżet na pewno warto się zastanowić i faktycznie zainwestować w swoją szafę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *