Jak wybrać garnitur na ślub?

W dniu ślubu uwaga zgromadzonych na uroczystości gości skupiona jest na Młodej Parze. Najwięcej uwagi przyciąga oczywiście Panna Młoda, a raczej jej suknia. Znacznie mniej uwagi zgromadzeni goście poświęcają Panu Młodemu i drużbie. Nie oznacza to jednak, że panowie nie powinny poświęcić wyborowi stroju na ślub więcej czasu. Mimo że mężczyźni mają kilka możliwości do wyboru to spośród nich najczęściej wybierają garnitur. Może jest to podyktowane tym, że większość ceremonii ślubnych w naszym kraju odbywa się w godzinach popołudniowych. Zgodnie z zasadami elegancji, które zostały przyjęte naprawdę dawno temu, ale nic nie straciły na swojej aktualności, na uroczystości, które mają miejsce po południu panowie powinny zakładać tylko i wyłącznie garnitur. Smoking i frak to stroje typowo wieczorowe.

Jaki garnitur wybrać?

Panowie, którzy stają na ślubnym kobiercu najczęściej wybierają garnitur uszyty z materiału w czarnym kolorze. Taki garnitur ma oficjalny charakter, jest przy tym bardzo elegancki. Coraz częściej panowie wybierają także garnitury w kolorze grafitowym, granatowym albo w kolorze stali. Należy jednak pamiętać o tym, aby koszula koniecznie była biała. Jeśli chodzi o koszulę to na taką uroczystość, jaką jest własny ślub, panowie koniecznie powinni postawić na białą koszulę tak zwaną smokingową. Cechą charakterystyczną tej koszuli jest plisa, która zasłania guziki oraz wywinięte pojedynczo, lekko zaokrąglone mankiety zapinane na spinki. Wracając do kwestii ślubnego garnituru, a w zasadzie do jego kolorystyki, to letnie garnitury mogą być w kolorze écru czy kawy z mlekiem. W przypadku garnituru do ślubu liczy się nie tylko jego kolor, ale przede wszystkim tkanina, z którego jest uszyty. Powinny to być tkaniny szlachetne typu wełna. W przypadku letniej wersji garnituru sprawdza się bawełna. Aby garnitur nawet nad ranem wyglądał niemal idealnie, naturalne włókna powinny mieć niewielką domieszkę sztucznych.

Kupować garnitur czy może szyć?

Oba rozwiązania mają zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Zakup garnituru jest opcją, która dzisiaj wybierana jest zdecydowanie najczęściej. W salonach ślubnych panowie mają do wyboru mnóstwo różnorodnych modeli. Jedynym co ich może ograniczać jest tym własnej sylwetki oraz zawartość portfela. Ci, którzy mają naprawdę gruby portfel wybierają garnitur albo od znanego projektanta, albo decydują się na uszycie garnitur na miarę. Niezależnie od tego, którą opcję panowie wybiorą, idealnie dopasowany garnitur nie może mieć za długich lub za krótkich rękawów; powinny one sięgać do nadgarstka, a mankiet koszuli nie powinien być spod nich widoczny więcej niż na 1-1,5 centymetra. Zdecydowanie najczęściej panowie wybierają garnitury jednorzędowe z kamizelką; często jest ona w innym kolorze niż marynarka.

W ślubnym garniturze Pan Młody musi spędzić co najmniej kilka godzin. Nie ma znaczenia czy wybierze garnitur szyty na miarę, czy kupiony w salonie, powinien czuć się w nim komfortowo i wygodnie. Wszystkie pozostałe kwestie są najmniej istotne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *